Nie żyje Mirosław Lisowski

M Lisowski

4 maja zmarł nagle Mirosław Lisowski, redaktor naczelny dwutygodnika Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ „Solidarność” „Wolna Droga”. Miał 61 lat.W latach 1998–2002 oraz 2006–2010 był członkiem Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”. W przeszłości przewodniczył Okręgowej Sekcji Kolejarzy Regionu Dolny Śląsk, był członkiem Sekcji Krajowej Kolejarzy.

Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w Centrali PKP CARGO S.A. składa rodzinie i współpracownikom śp. Mirosława najszczersze kondolencje i wyrazy współczucia.

 

 

1 maja 2024 roku obchodzimy 20 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach.

1 maja 2004 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Tego dnia unijne członkostwo uzyskały także: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Tego dnia w Dublinie (Irlandia pełniła wówczas półroczne przewodnictwo w Radzie UE) przy dźwiękach „Ody do radości” na maszty wciągnięto 25 flag państw unijnych.

W ogólnokrajowym referendum 7 i 8 czerwca 2003 r. w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i ratyfikacji traktatu ateńskiego, zdecydowana większość głosujących poparła dołączenie do krajów UE.

Flaga Polski

1 Maja - Święto Pracy obchodzone jest na całym świecie już od 1890 roku, natomiast w Polsce zostało ustanowione świętem państwowym w 1950 roku.

Upamiętnia ono strajk robotników w Chicago z 1886 roku. O godziwe warunki pracy i płacy walczyły na ulicach Chicago tysiące pracowników. Protest został krwawo stłumiony przez policję.

Święto Pracy wprowadziła w 1889 roku na kongresie w Paryżu II Międzynarodówka, wyznaczając na dzień obchodów właśnie rocznicę zajść w Chicago.

 

2 maja- Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

To jedno z najmłodszych świąt państwowych, ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych.

 

3 Maja - rocznica uchwalenia Konstytucji z 1791r.

Konstytucja 3 maja 1791 roku była pierwszą w Europie a drugą na świecie, po konstytucji USA spisaną ustawą tego typu. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.

 

17 kwietnia 1989 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie, ponownie wpisał do rejestru organizacji związkowych Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. 

Ponowna legalizacja, która nastąpiła na mocy porozumień okrągłego stołu miała miejsce po siedmiu latach, czterech miesiącach i czterech dniach od delegalizacji Związku w wyniku wprowadzenia stanu wojennego.

W komitecie założycielskim (formalnie sąd uznał „Solidarność” za nowo tworzony związek zawodowy) wśród 52 sygnatariuszy znaleźli się m.in.: Bogdan Borusewicz, Władysław Frasyniuk, Mieczysław Gil, Lech Kaczyński, Jarosław Kaczyński, Marian Krzaklewski, Bogdan Lis, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Janusz Pałubicki, Jerzy Stępień, Lech Wałęsa, czy Henryk Wujec.

Lista tych osób to najlepszy dowód na to, że nigdy nie było pierwszej i drugiej „Solidarności”.

NSZZ „Solidarność” oraz NSZZ RI „Solidarność” organizują 10 maja demonstrację przeciwko polityce klimatycznej narzuconej przez Unię Europejską.

Demonstracja nie ma charakteru politycznego.