Szefowie trzech organizacji społecznych działających na kolei, napisali list otwarty do premiera Donalda Tuska, w którym wskazują liczne nieprawidłowości w procesie prywatyzacji PKP Cargo. Zdaniem związkowców prywatyzacja narazi skarb państwa na straty.

Kolejowa ?Solidarność? Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP i Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych, zwracają się w liście do szefa rządu z wnioskiem o kontrolę procesu przygotowań do prywatyzacji PKP Cargo.

Związkowcy przypominają, że prywatyzacja Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury, prowadzona przez Marię Wasiak (wówczas prezesa PKP S.A.), zakończyła się upadłością spółki zatrudniającej tysiąc osób. I obawiają się, że aktualna prywatyzacja przewoźnika towarowego, zatrudniającego 40 tys. ludzi, zakończy się jego bankructwem.

Autorzy listu nie kryją zdziwienia obniżeniem kapitałów PKP Cargo, tym bardziej, że spółka przynosi zyski. Pytają więc premiera, czy chodzi o sprzedanie państwowego majątku po zaniżonej cenie.

Zdziwienie związkowców budzi fakt, że za połowę akcji przewoźnika PKP S.A. chce uzyskać tylko 2 mld zł, gdyż podczas sprzedaży CTL Logistics, podmiotu 10 razy mniejszego, właściciel dostał 1,3 mld zł.

W dalszej części listu związki zawodowe zwracają uwagę na pomysł wydzielenia z PKP Cargo biura windykacji, które ma wyegzekwować należne z tytułu nadpłaconych opłat za korzystanie z torów 2 mld zł. Twierdzą, że to działanie postawi spółkę w niekorzystnej sytuacji, gdyż inni przewoźnicy otrzymają nadpłatę, a PKP Cargo nie dostanie przyznanych mu środków.

Związkowcy chcą, aby premier zajął się wymienionymi sprawami. Wówczas będzie mógł uratować skarb państwa przed ?ogromnymi stratami?, oraz miejsca pracy w PKP Cargo.

Poniżej ? pełna treść listu do Premiera.

List 1List 2List 3

Oburzony treścią listu Zarząd PKP S.A. wydał w tej sprawie OŚWIADCZENIE