Zaproszenie Lublin Opatek 2022

 

yczenia ZR KZ 2021yczenia KSK 2021yczenia SZ 2021

 

 do życzeń władz związkowych dołączają się 

- administratorzy strony internetowej -

 

 

16 grudnia 1981 roku dokonano pacyfikacji górników z kopalni Wujek w Katowicach. Protestowali oni po wprowadzeniu w kraju stanu wojennego i domagali się uwolnienia zatrzymanych działaczy Solidarności. Zginęło wówczas 9 górników, a ponad dwudziestu zostało rannych.

 

Kopalnia Wujek

 

 

W 40. rocznicę pacyfikacji katowickiej kopalni Wujek, otwarta zostanie nowa wystawa w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności. Będzie ona miała ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni. Wystawa ma przede wszystkim trafić do młodszych odbiorców. Wystawa nie będzie ograniczała się do pokazania wydarzeń z 16 grudnia. Najpierw czeka nas niezbędne wprowadzenie w okres PRL-u. Dowiemy się więcej na temat powstania NSZZ "Solidarność" czy wizyty papieża Jana Pawła II. Wystawa w ŚCWiS będzie znajdować się nie tylko na parterze, jak było do tej pory, ale również na poddaszu i w podziemiach. Wrażenie robi dość duża ilość wszelkiego rodzaju eksponatów. Z pewnością największe wrażenie zrobi na wszystkich zwiedzających czołg T-55, który wcześniej stał przed kopalnią.

W związku z 40rocznicą pacyfikacji przygotowano jeszcze kilka innych wydarzeń. Zorganizowane zostaną biegi (m.in. czwarta edycja „Biegu 9 Górników”). Śląskie Centrum Wolności i Solidarności - we współpracy z Kuratorium Oświaty - prowadzi także akcję edukacyjną w ponad tysiącu szkół. Odbędzie się także koncert w NOSPR, gdzie będzie można usłyszeć skomponowany specjalnie na tę okazję utwór Piotra Mossa, a Teatr Śląski planuje ponownie pokazywać sztuki dotyczące kopalni Wujek. W obchody tej ważnej dla regionu rocznicy włączył się także wielosekcyjny klub GKS Katowice, który będzie przypominał o tym wydarzeniu na bandach reklamowych. Wybrane mecze zostaną z kolei poprzedzone minutą ciszy, podczas których zawodnicy wyjdą w opaskach z hasłem „Wujek ’81. Pamiętamy”.

 

Stan wojenny w Polsce w latach 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób, w tym 9 górników z kopalni „Wujek” podczas pacyfikacji strajku.

  

Stan wojenny 2

Foto: Polskie Radio / Grzegorz Lipiński

 

Stan wojenny wprowadzono na mocy podjętej niejednomyślnie uchwały Rady Państwa z dnia 12 grudnia 1981 roku, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego – tymczasowego, niekonstytucyjnego organu władzy, a faktycznie nadrzędnego wobec konstytucyjnych władz państwowych. Został on poparty przez Sejm PRL uchwałą z dnia 25 stycznia 1982 roku.

22 lipca 1983 roku stan wojenny został zniesiony a WRON rozwiązana.

Źródło: Wikipedia.

 

Kalendarium grudniowe

 

W niedzielę, 5 grudnia mija 154. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Mimo że urodził się na Wileńszczyźnie, to jego działalność niepodległościowa ściśle związana jest z Krakowem.

Więcej na : www.krakow.pl