W dniu 22.01.2014 r., zgodnie z wcześniejszym porozumieniem odbyło się spotkanie w sprawie podwyĹźek wynagrodzeń w Spółce. Obradom przewodniczył Członek Zarządu ds. Finansowych Adam Purwin, pełniący obowiązki Prezesa Zarządu PKP CARGO S.A. Obecny był mediator sporu zbiorowego Longin Komołowski a takĹźe przedstawiciele prawie wszystkich central związkowych działających w Spółce. Pierwszą część spotkania Prezes Purwin poświęcił na wychwalanie znakomitych perspektyw rozwoju PKP CARGO S.A. ZwrĂłcił takĹźe uwagę na niedostateczną liczbę maszynistĂłw zatrudnionych w Spółce. Z dużą trudnością odpowiadał na pytania związkowcĂłw, stwierdzając, Ĺźe udzieli na nie odpowiedzi w drugiej części spotkania.Potem przyszedł czas na konkretne propozycje Zarządu Spółki, tj.:

• podwyĹźka płacy zasadniczej o 2,1%,
  • dla wskaĹşnikowcĂłw nagrody za osiąganie "spersonalizowanych" celĂłw,
  • zatrudnienie i wyszkolenie 600 nowych maszynistĂłw.

Prezes Purwin tłumaczył, że zatrudnienie i wyszkolenie 600 nowych maszynistów kosztować będzie Spółkę kilkadziesiąt milionów złotych, stąd propozycja podwyżek nie może być wyższa, natomiast podwyżka wynagrodzenia o 2,1% - to dobra propozycja, bo np. w KGHM mówi się o propozycjach rzędu 0,3%. Związkowcy zaprotestowali, informując Prezesa, że średnia płaca w KGHM wynosi 9,0 tys. zł!

Spotkanie zakończyło się równie szybko jak się zaczęło, gdyż Pan Prezes Purwin ? w swoim stylu ? poinformował, że nie ma dzisiaj za wiele czasu i musi w ciągu 30 minut wyjść. I tak właśnie wygląda prowadzenie mediacji
w dobrej wierze z poszanowaniem słusznych interesów drugiej Strony!

Na przedstawione propozycje strona związkowa nie mogła przystać. Związkowcy pozostali na sali i ustalili zamieszczone niżej wspólne Stanowisko, które zostanie przekazane Prezesowi Purwinowi.

Pismo do Prezesa

Kolejne spotkanie ma odbyć się 28 stycznia.

Na podstawie związkowych portali internetowych opracował: K. Cieślak