Po wczorajszej publikacji rządowego Programu dla Śląska przez media przeszła informacja, Ĺźe Centrala PKP Cargo zostanie na jego mocy przeniesiona do Katowic. PrzewoĹşnik dementuje te informacje.

Francuska Katowice

?W związku z duĹźymi potrzebami przewozowymi regionu Śląska i Małopolski Zachodniej Grupa PKP SA, kontrolowany przez Skarb Państwa największy udziałowiec PKP Cargo SA, będzie dążyć do tego, aby nowa Centrala PKP Cargo została zlokalizowana w Katowicach" ? brzmi krĂłtka deklaracja zapisana w opublikowanym wczoraj (30 czerwca) w rządowym programie.

W wielu serwisach na podstawie tego materiału poinformowano dziś, Ĺźe główna siedziba Spółki PKP Cargo zostanie przeniesiona z ul. GrĂłjeckiej w Warszawie do A4 Business Park w Katowicach (na zdjęciu). To jednak nieprawda.

? PKP Cargo utrzymuje obecnie dwie Centrale ? w Warszawie i w Katowicach. Jednocześnie w Katowicach pracownicy PKP Cargo pracowali dotąd w dwĂłch lokalizacjach. Ze względĂłw organizacyjnych i finansowych podjęto decyzję o ulokowaniu siedziby katowickiej Centrali w jednym atrakcyjnym miejscu. Przejmie ona zarazem zadania realizowane dotąd w likwidowanej Centrali w Krakowie, jak rĂłwnieĹź część zadań Centrali w Warszawie, zwłaszcza tych związanych z tak zwanym ?back office? oraz działalnością handlową ? informuje ?Rynek Kolejowy" biuro prasowe PKP Cargo. Uzyskaliśmy zapewnienie, Ĺźe zarząd Spółki wciąż będzie pracował przede wszystkim w stolicy. Tu teĹź nadal będzie zarejestrowana spółka i odprowadzane będą podatki.

Przeniesienie krakowskiej części południowej Centrali PKP Cargo do Katowic wsparła ostatnio minister Maria Wasiak. Pracownicy przysłali do redakcji ?RK" list, w ktĂłrym protestują przeciwko temu posunięciu. Zwracają w nim uwagę na tragiczny stan połączenia kolejowego między Krakowem a Katowicami, co utrudni im dojazd do pracy w nowej lokalizacji.

Przyjęty na ostatnim posiedzeniu Rady MinistrĂłw program dla Śląska ma wspierać przemysł w regionie, wzmocnić konkurencyjność oraz gospodarkę. Zapisano w nim kilka istotnych dla Śląska inwestycji drogowych, między innymi drogi S1 i S69 oraz autostradę A1.

Źródło: Rynek Kolejowy