Po przeżytej XXI Pielgrzymce do SBM w Krakowie Łagiewnikach 9 września 2023 r. dziękujemy przede wszystkim Panu Bogu i sobie nawzajem za jej piękny przebieg. Udział licznych kolejarzy z rodzinami, pocztów sztandarowych, orkiestry góralskiej, pięknej liturgii z Ks. Biskupem w tym Sanktuarium nie byłby możliwy bez wkładu z serca, wsparcia finansowego  i osobistego udziału nas wszystkich. Dziękowaliśmy Bogu za to co dobre na kolei i prosiliśmy o dalsze błogosławieństwo i wszystko w duchu tegorocznego hasła pielgrzymkowego. Ufamy, że Pan Bóg da owoce naszego pielgrzymowania.

Stanisław Nawara

Poniżej link do informacji ze strony Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, gdzie można wysłuchać homilii Księdza Biskupa Roberta Chrząszcza:

https://www.misericordia.eu/pl/MISERICORDIA-aktualnosci/article/Kolejarze-po-raz-XXI-w-lagiewnickim-Sanktuarium/

Natomiast na stronie Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ "Solidarność" można obejrzeć krótki film z przebiegu uroczystości:

https://www.youtube.com/watch?v=J4XENe49iyc

Dla uzupełnienia relacji należy wspomnieć, że Spółkę PKP CARGO reprezentowali: Zenon Kozendra, Członek Zarządu - Przedstawiciel Pracowników, Maciej Jankiewicz Członek Zarządu ds. Finansowych oraz poczet sztandarowy składający się w całości z członków NSZZ "Solidarność" w osobach: Szymona Pieczewskiego, Jerzego Pilawskiegio i Marcina Dąbrowskiego.

  agiewniki 2023

Foto: PKP Cargo

 

Dzień Solidarności i Wolności to polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Dzień ten nie jest dniem wolnym od pracy.

 

dzien solidarnosci i wolnosci

 

Punktem kulminacyjnym Sierpnia 1980 było podpisanie porozumień kolejno: w Szczecinie - 30 sierpnia, w Gdańsku - 31 sierpnia, w Jastrzębiu-Zdroju - 3 września i w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej - 11 września. Za symboliczną datę przyjmuje się dzień 31 sierpnia - podpisanie porozumienia w Gdańsku.

Dzień 31 sierpnia został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005.

Święto było obchodzone po raz pierwszy w 25. rocznicę porozumień sierpniowych w dniu 31 sierpnia 2005. Główne uroczystości odbyły się w Gdańsku.

 

 

Malbork Szymankowo Tczew 2023 1Malbork Szymankowo Tczew 2023 2

 

Niezaleźny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 dla obrony praw pracowniczych, do 1989 również jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej i komunizmowi„Solidarność” powstała na bazie licznych komitetów strajkowych (w tym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku), które z czasem przekształciły się w komisje założycielskie Niezaleleżnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. NSZZ „Solidarność” został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Wojewódzki w Warszawie.

 

Solidarno Borys Kozielski

"Solidarność" - Borys Kozielski

 

1 lipca 1980 władze partii podjęły decyzję o podwyższeniu cen mięsa i wędlin. Już tego samego dnia, wybuchły strajki w WSK „PZL-Mielec”, w Zakładach Mechanicznych „URSUS” w Warszawie i w kilku innych przedsiębiorstwach w kraju. Wielką falę strajków rozpoczął 8 lipca protest w WSK PZL-Świdnik w Świdniku, określany mianem Świdnickiego Lipca, zakończony pierwszym w tamtym czasie pisemnym porozumieniem. Strajk w Świdniku dał impuls strajkom na Lubelszczyźnie, które trwały do 25 lipca.

W połowie sierpnia, w kontrolowanej przez partię prasie pojawiły się wzmianki o „przerwach w pracy w Gdańsku”. Cenzura zabraniała używania słowa „strajk” w oficjalnych przekazach, ale społeczeństwo orientowało się w sytuacji. Nawet po przerwaniu połączeń telefonicznych z Wybrzeżem Polacy byli na bieżąco informowani przez nadające z Monachium Radio Wolna Europa, które przekazywało im wiarygodne wiadomości z kraju. Rolę łączników spełniali ponadto kolejarze, pocztowcy i transportowcy. W rezultacie już 18 sierpnia w Stoczni Szczecińskiej wybuchł strajk, na którego czele stanął Marian Jurczyk. Do 21 sierpnia strajki rozlały się na cały kraj. Stanęła większość zakładów pracy w Gdańsku, Szczecinie i innych miastach Wybrzeża. Wydobycie wstrzymało szereg kopalni na Górnym Śląsku. Gdański MKS reprezentował pod koniec sierpnia ponad 600 przedsiębiorstw z całego kraju, zaś jastrzębski MKS - 56.

Protesty robotników w czerwcu 1956 i w grudniu 1970 władze stłumiły siłą. Tym razem było inaczej. Zasięg protestów z sierpnia 1980 roku był tak wielki, że partia została zmuszona do negocjacji. 21 sierpnia do Gdańska przybyła Komisja Rządowa z Mieczysławem Jagielskim, a do Szczecina z Kazimierzem Barcikowskim. 30 i 31 sierpnia oraz 3 i 11 września przedstawiciele komitetów strajkowych oraz rządzącej partii podpisali Porozumienia sierpniowe.

Na ich mocy 17 września w Gdańsku przedstawiciele robotników z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Rezultatem podpisanych w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu porozumień było utworzenie – i w konsekwencji zarejestrowanie przez sąd – związku.

 

Źródło: Wikipedia

 

W najbliższych dniach, w całym kraju organizowane będą liczne uroczystości związane z kolejną rocznicą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" i Porozumień sierpniowych.

 

20 sierpnia 1990 roku w Ursusie, miała miejsce jedna z najtragiczniejszych katastrof kolejowych w Polsce, w której zginęło 16 osób a kilkadziesiąt zostało rannych.

 Ursus 20081990 1

 

W tył pociągu pasażerskiego jadącego ze Szklarskiej Poręby, o 6:20 rano uderzył ekspres "Silesia" międzynarodowej relacji Praga – Warszawa. W wyniku najechania, ostatni wagon pociągu ze Szklarskiej Poręby został kompletnie zmiażdżony. Wypadek spowodowała usterka sygnalizacji urządzeń zabezpieczenia ruchu kolejowego.

Chociaż katastrofa w Ursusie jest jedną z większych na kolei w powojennej Polsce, nigdy jej nie upamiętniono. Tymczasem obelisk jest, chociażby w Szczekocinach (woj. śląskie), gdzie ponad dekadę temu w zderzeniu dwóch składów zginęło tyle samo osób co w Ursusie - 16.

Zapalić znicz, pomodlić się czy pogrążyć się w myślach można też przy podobnym obiekcie koło Otłoczyna (woj. kujawsko-pomorskie). Tam 42 lata temu śmierć poniosło 67 pasażerów i kolejarzy. Miejsce na głaz z tablicą znalazło się również w Jarostach (woj. łódzkie), gdzie do katastrofy doszło w 1962 roku. Wówczas zginęły 34 osoby.

W kraju, gdzie pomniki przypominają nawet o drobnych zdarzeniach, nikt nie uczcił ofiar kolejowej katastrofy sprzed trzech dekad.

W sprawie upamiętnienia katastrofy w Ursusie trwa przepychanka pomiędzy samorządem Ursusa a władzami PKP. Natomiast obok miejsca katastrofy wisi kartka, którą w 32. rocznicę katastrofy powiesiła kolejarka Pani Poliksena Anna Artecka.

- Chciałam, by o tej historii dowiedziało się więcej osób, żeby ludzie pamiętali. Brak jakiegokolwiek wspomnienia bardzo mocno kojarzy mi się z tuszowaniem kart historii i udawaniem, że nic takiego nie miało miejsca - wyjaśnia Poliksena Anna Artecka.

 Ursus 20081990 2

 

Święto Wojska Polskiego – Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz.U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązujące od 13 sierpnia 1992.

 Bitwa Warszawska 1920

 

Wojsko Polskie od początku uzyskania niepodległościi przez państwo polskie w 1918 roku w znakach, nazwach, ceremoniale i wewnętrznej strukturze podkreślało swój historyczny rodowód i swoje tradycje, rozumiane jako trwanie państwa oraz ciągłość istnienia jego zbrojnego ramienia.

Kultywowanie tradycji oręża polskiego było jednym z istotnych czynników integrujących armię oraz umacniało jego więzi ze społeczeństwem. Szczególnym tego przykładem były święta wojskowe, uroczyście obchodzone w armii II Rzeczypospolitej. Do tych tradycji nawiązują obecnie żołnierze Wojska Polskiego.

W okresie II Rzeczypospolitej Święto Żołnierza obchodzono dla upamiętnienia walk w obronie Ojczyzny toczonych w 1920 roku. Wybrano dzień 15 sierpnia, gdyż w tym dniu w 1920 roku w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Rozpoczęto w ten sposób kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego.

Ustanowienie Święta Żołnierza sankcjonował rozkaz Ministra Spraw Wojskowych gen. broni Stanisława Szeptyckiego nr 126 z dnia 4 sierpnia 1923 roku.

Święto Żołnierza nie zostało nigdy odwołane równorzędnym lub wyższym aktem. Obchodzono je uroczyście w okresie II wojny Światowej w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie i w Wojsku Polskim do 1947 roku. W następnych latach zaniechano jego obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego (12 października) – upamiętniając w ten sposób chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino.

W latach 1990–1992 Święto obchodzono w dniu 3 maja, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia. Tegoż roku po raz pierwszy w dniu 15 sierpnia odbyły się centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Corocznie 15 sierpnia odbywają się we wszystkich kościołach polowych w Polsce uroczyste Msze Święte w intencji poległych na polu chwały. Na cmentarzach pamięć żołnierzy czci Apel Poległych, natomiast przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odprawiana jest z udziałem najwyższych władz państwowych honorowa zmiana warty.