Apel do Biaorusi 1Apel do Biaorusi 2

Powstał serwis internetowy „Twarze Solidarności”. To portal poświęcony 40. rocznicy powstania największego związku zawodowego. Jego współtwórcą jest m.in. IPN. Wstęp do serwisu napisał Prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda. W Warszawie odbyła się dziś oficjalna prezentacja portalu „Twarze Solidarności". Z tej okazji list do uczestników wydarzenia skierował Prezydent Polski. Andrzej Duda wyraził radość, że 40. rocznica powstania „Solidarności” stała się okazją do przybliżenia historycznego przełomu i jego bohaterów.

Życzę Państwu, aby bogata i interesująca zawartość oraz przystępna i atrakcyjna forma serwisu, przyczyniła się do upowszechnienia wiedzy o tym fundamencie wolnej Polski, który dał początek przemianom w naszej ojczyźnie, Europie i na świecie. Walka podjęta przez nas – Polaków, latem 1980 roku była pierwszym krokiem na drodze do obalenia systemu komunistycznego. Stało się tak dzięki odwadze i determinacji strajkujących – napisał w liście prezydent Andrzej Duda.    

Prezes IPN-u dr Jarosław Szarek podkreślił, że portal będzie uzupełniany o nowe dokumenty na temat „S”.

Są jeszcze dokumenty, które ilustrują tamte wydarzenia. Są to dokumenty dotąd nieodkryte w archiwach. Te dokumentu również Państwu poprzez ten portal udostępnimy. Myślę, że ta strona internetowa będzie portalem żywym i na bieżąco uzupełnianym – ocenił dr Jarosław Szarek.  

To nie jedyna inicjatywa IPN-u mająca na celu upamiętnić robotniczy zryw. W całej Polsce prezentowana jest wystawa „Tu rodziła się Solidarność”.

Trasy wszystkich wystaw regionalnych zbiegną się 28 sierpnia na wernisażu na Placu Piłsudskiego Warszawie.

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej „Twarze Solidarności”.

 

 

Malbork Szymankowo Tczew 2020 1Malbork Szymankowo Tczew 2020 2

Jak informuje Rynek KolejowyRada Nadzorcza spółki PKP Cargo, w wyniku przeprowadzonego postępowania kwalifikacyjnego powołała na członka zarządu ds. handlowych Piotra Wasatego.

Obejmie stanowisko z dniem 1 września.

Więcej informacji - tutaj

 

 

Stanowisko KK nr 3 20

Niezaleźny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 dla obrony praw pracowniczych, do 1989 równieź jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej i komunizmowi. „Solidarność” powstała na bazie licznych komitetów strajkowych (w tym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku), które z czasem przeksztaciły się w komisje załoźycielskie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. NSZZ „Solidarność” został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Wojewódzki w Warszawie.

 40 lat Solidarnosci1 lipca 1980 władze partii podjęły decyzję o podwyższeniu cen mięsa i wędlin. Już tego samego dnia, wybuchły strajki w WSK „PZL-Mielec”, w Zakładach Mechanicznych „URSUS” w Warszawie i w kilku innych przedsiębiorstwach w kraju. Wielką falę strajków rozpoczął 8 lipca protest w WSK PZL-Świdnik w Świdniku, określany mianem Świdnickiego Lipca, zakończony pierwszym w tamtym czasie pisemnym porozumieniem. Strajk w Świdniku dał impuls strajkom na Lubelszczyźnie, które trwały do 25 lipca.

W połowie sierpnia w kontrolowanej przez partię prasie pojawiły się wzmianki o „przerwach w pracy w Gdańsku”. Cenzura zabraniała używania słowa „strajk” w oficjalnych przekazach, ale społeczeństwo orientowało się w sytuacji. Nawet po przerwaniu połączeń telefonicznych z Wybrzeżem Polacy byli na bieżąco informowani przez nadające z Monachium Radio Wolna Europa, które przekazywało im wiarygodne wiadomości z kraju. Rolę łączników spełniali ponadto kolejarze, pocztowcy i transportowcy. W rezultacie już 18 sierpnia w Stoczni Szczecińskiej wybuchł strajk, na którego czele stanął Marian Jurczyk. Do 21 sierpnia strajki rozlały się na cały kraj. Stanęła większość zakładów pracy w Gdańsku, Szczecinie i innych miastach Wybrzeża. Wydobycie wstrzymało szereg kopalń na Górnym Śląsku. Gdański MKS reprezentował pod koniec sierpnia ponad 600 przedsiębiorstw z całego kraju, zaś jastrzębski MKS - 56.

Protesty robotników w czerwcu 1956 i w grudniu 1970 władze stłumiły siłą. Tym razem było inaczej. Zasięg protestów z sierpnia 1980 roku był tak wielki, źe partia została zmuszona do negocjacji. 21 sierpnia do Gdańska przybyła Komisja Rządowa z Mieczysławem Jagielskim, a do Szczecina z Kazimierzem Barcikowskim. 30 i 31 sierpnia oraz 3 i 11 września przedstawiciele komitetów strajkowych oraz rządzącej partii podpisali Porozumienia sierpniowe.

Na ich mocy 17 września w Gdańsku przedstawiciele robotników z całej Polski powołali do życia ogólnopolski Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Rezultatem podpisanych w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu porozumień było utworzenie – i w konsekwencji zarejestrowanie przez sąd – związku.