13grudnia1981 1

13grudnia1981 2

 

 

 

Pomimo trwających ograniczeń i zamknięcia wielu branż spowodowanych COVID 19, kolej wozi nadal. Problemy w gospodarce odczuwalne są również na kolei.

W październiku br. koleją podróżowało 18,5 mln pasażerów – o 14 % mniej niż we wrześniu br. a o ponad 40 % mniej niż w październiku 2019 r. Dane za listopad będą dużo gorsze (np. 26.11.br. w wagonie nr 7 pociągu Pendolino o godz. 6.00 z Krakowa do Warszawy podróżowały 4 osoby). Jak wynika z danych najbardziej tracą przewoźnicy pasażerscy, głównie spółka PKP Intercity, wykonująca przewozy dalekobieżne. Problemy finansowe dosięgają również największego polskiego przewoźnika towarowego PKP Cargo, które ze względu na ograniczenia w wydobyciu węgla i produkcji stali przez huty, wozi mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Zaangażowanie w pracy i trud kolejarzy pozwalają pomimo pandemii, na normalne funkcjonowanie kolei. Dla podróżnych działają kasy biletowe, obsługa dworców PKP S.A., drużyny konduktorskie, mające bezpośredni kontakt z pasażerami. Bez zarzutu działają służby utrzymaniowe, prowadzenie ruchu i dyspozytury. Bez przerw realizowane są inwestycje kolejowe.

Listopad dla kolejarzy jest miesiącem szczególnym. Wtedy obchodzimy Święto Kolejarza czcząc naszą patronkę Świętą Katarzynę Aleksandryjską. Z tego tytułu, dzięki staraniom „Solidarności”, w niektórych spółkach kolejowych wypłacono zwiększone nagrody (wynikają one z zapisów Zakładowych Układów Zbiorowych Pracy). Dla kolejarzy to jedyne dodatkowe środki wypłacone w tym roku (w pierwszym półroczu, w niektórych spółkach na 3 miesiące zmniejszono wynagrodzenia o 10-20 %).

Z tej okazji w Krakowie 24 listopada br., w Bazylice św. Floriana, Regionalna Sekcja Kolejarzy NSZZ „Solidarność” zorganizowała mszę świętą, której przewodniczył ks. Grzegorz Szewczyk (Duszpasterz Kolejarzy Archidiecezji Krakowskiej). We wspólnej modlitwie wzięli udział kolejarze, emeryci, dyrektorzy, związkowcy, goście (m. in. Tomasz Tomala szef gabinetu politycznego Andrzeja Adamczyka Ministra Infrastruktury).

Na początku mszy św w odczytanym komentarzu do czytań padły słowa, które szczególnie w obecnej sytuacji wojny światopoglądowej i walki z kościołem nie wymagają komentarza: „Jezus powiedział: z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Każdy wierzący jest jak owca między wilkami ... abyśmy nabrali ducha, podnieśli głowy i mężnie tak jak nasza patronka bronili naszej wiary w Jezusa Chrystusa”.

Oprawę uroczystej liturgii przygotowali kolejarze. Randze uroczystości dodało 7 pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność” (wśród nich jeden z najstarszych z 1981 r. Węzła PKP Zakopane). Nie zabrakło również symboli 40. rocznicy powstania „Solidarności”, gdzie oprócz związkowych sztandarów przed głównym ołtarzem ustawiony został wielki kosz biało czerwonych kwiatów z flagą NSZZ „Solidarność” a jedno z wezwań w modlitwie wiernych brzmiało: „Módlmy się za Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, który w tym roku obchodzi 40. rocznicę powstania, aby nadal skutecznie bronił praw pracowniczych stojąc na straży największych wartości – ochrony życia i umiłowania Ojczyzny”.

Niech te słowa będą dla nas wszystkich drogowskazem w codziennej związkowej pracy i oddanej służby na rzecz drugiego człowieka.

Henryk Sikora

Foto: Bogdan Ostrowski - GALERIA

25 listopada kolejarze obchodzą swoje święto, ale w tym roku nie mają zbyt wielu powodów do radości. Covid-19 boleśnie uderzył w branżę kolejową, przede wszystkim w przewozy pasażerskie...

Na stronie Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" rozmowa na ten temat, jaką z przewodniczącym Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ "Solidarność" Henrykiem Grymelem przeprowadziła red. Agnieszka Konieczny.

Całość rozmowy - TUTAJ

 

Fundacja Grupy PKP i Zespół ds. Promocji Honorowego Dawstwa Krwi w Grupie PKP, odpowiada na apel Narodowego Centrum Krwi i włącza się w zbiórkę osocza od osób, które chorowały na koronawirusa i wyzdrowiały. Wszystkich kolejarzy, którzy są ozdrowieńcami zachęcamy do udziału w akcji, która rozpocznie się 18 listopada i potrwa do końca roku.

 

Oddaj osocze

 

Dlaczego pozyskanie osocza tzw. ozdrowieńców, czyli osób które wyzdrowiały z zakażenia koronawirusem, jest tak istotne? Chodzi o zawarte w nim przeciwciała, które wytworzył organizm podczas walki z SARS-CoV-2. Pobrane osocze, poddane odpowiednim procedurom, jest następnie podawane chorym na COVID-19. Zawarte przeciwciała neutralizują wirus SARS-CoV-2 i eliminują go z organizmu zakażonego pacjenta, co pozwala na zdecydowanie szybszy powrót do zdrowia.

–  Na dzień dzisiejszy podawanie osocza ozdrowieńców dla wielu chorych jest jedyną szansą na wyzdrowienie.– mówi Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP.

Działania i zaangażowanie kolejarzy w Honorowym Dawstwie Krwi to prawie 60–letnia tradycja, jednak nigdy nie był to tak ciężki okres jak w obecnym czasie kryzysu wywołanego przez COVID-19, dlatego tym bardziej musimy pomagać innym. Zachęcajmy swoich bliskich do oddawania krwi, ale szczególnie, mobilizujmy osoby, którym udało się wyjść zdrowym po przebytej chorobie. Ich krew jest teraz najbardziej potrzebna do wyleczenia innych chorych na koronawirusa. Pomagajmy sobie wzajemnie, życie wielu osób zależy dziś także od Nas.– zachęca Łukasz Derylak z zespołu ds. promocji HDK w Grupie PKP.

Fundacja Grupy PKP i Zespół ds. Promocji Honorowego Dawstwa Krwi w Grupie PKP apelują do wszystkich kolejarzy – ozdrowieńców, aby oddawali osocze w Regionalnych Punktach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wasza krew może uratować życie zakażonym wirusem COVID -19! Zróbcie to w dniach od 18 listopada do 31 grudnia 2020 r. Podczas rejestracji podajcie hasło: Kolejarz. Dzięki temu będziemy mogli zobaczyć ilu kolejarzy zareagowało na nasz apel!

Osocze może zostać pobrane od osób w wieku 18-65 lat, które przechorowały COVID-19 lub przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami lub wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone oraz czują się zdrowe. Co istotne – osocze można oddać, gdy minęło 28 dni od zakończenia objawów, bądź 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które zakażenie przeszło w sposób bezobjawowy.

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy – podczas pobierania krew rozdzielana jestna osocze i pozostałe składniki, które przetacza się z powrotem do tej samej żyły. Zabieg ten, który trwa około 30-40 minut, jest bezbolesny i całkowicie bezpieczny. Osocze można też uzyskać poprzez pobranie krwi pełnej.

Apelujemy do całego środowiska kolejarskiego: jeśli pokonałeś COVID-19, udaj się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, bądź Jego Oddziału Terenowego, podaj hasło KOLEJARZ i oddaj osocze – cenny dar, który może uratować życie drugiemu człowiekowi.

 

Fundacja Grupy PKP

 

Czterdzieści lat temu, 10 listopada 1980 r. w Sąd Najwyższy zarejestrował Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" – pierwszy w komunistycznym bloku wschodnim niezależny od rządu i partii związek zawodowy. Na decyzję przed siedzibą sądu w Warszawie czekały tłumy ludzi.

Ogłaszając decyzję sądu Lech Wałęsa ogłosił na schodach sądu: „Mamy wszystko, czego chcieliśmy”.

 NSZZ S