Drukuj

12 marca 1999 roku w Independence w stanie Missouri minister spraw zagranicznych prof. Bronisław Geremek przekazał na ręce Sekretarz Stanu USA Madeleine Albright podpisany akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Udział w sojuszu obronnym wspólnie z gospodarczymi i militarnymi potęgami świata zadecydował o umocnieniu naszego bezpieczeństwa i jednocześnie stał się wyrazem międzynarodowego uznania dla reform podjętych przez nasz kraj po 1989 roku.

NATO 2022

Członkostwo w NATO, obok korzyści, łączy się z wyzwaniami i powinnościami, w kontekście których Polska dała wyraz sojuszniczej solidarności już kilkanaście dni po formalnym akcesie. Wystawiając w 2000 roku w ramach operacji NATO w Kosowie siódmy pod względem liczebności kontyngent w składzie sił KFOR podjęła pierwsze wyzwanie.      W kolejnych latach wypracowała status wiarygodnego i aktywnego sojusznika. Uczestnictwo w ćwiczeniach, operacjach i misjach, zwłaszcza w Iraku i Afganistanie, dało polskiemu wojsku możliwość zdobycia ogromnego doświadczenia bojowego poza granicami kraju.

Z czasem Polska angażowała się w kolejne misje, w tym m. in. misję obrony przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii, rozbudowaną po rosyjskiej aneksji Krymu. Konsekwencją rosyjskiej agresji na Ukrainie było także przyjęcie wojsk USA i innych krajów sojuszniczych. Dziś polscy żołnierze stacjonują w sprzymierzonych państwach, w Elblągu ulokowane zostało dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód, zabezpieczające działania grup bojowych na wschodniej flance. Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód z dowództwem w Bydgoszczy jest przygotowany, by w razie konieczności stać się częścią systemu dowodzenia NATO i przejąć dowództwo nad sojuszniczymi siłami lądowymi w rejonie Bałtyku, w tym siłami bardzo wysokiej gotowości zwanymi szpicą. Także w Bydgoszczy działa Centrum szkolenia Sił Połączonych.

Wspólnie realizujemy programy i inicjatywy wielonarodowe, w ramach których nabywamy i doskonalimy zdolności istotne dla systemu bezpieczeństwa. Stanowi to przyczynek do bardziej efektywnego rozwoju i utrzymania zdolności obronnych w realiach ogromnych obciążeń związanych z uczestnictwem w operacjach międzynarodowych, tym bardziej, że NATO nieustannie ewoluuje i dostosowuje do zmieniającego się świata.

 

Źródło: wojsko-polskie.pl