Drukuj

19 października 1984 r. funkcjonariusze IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zamordowali ks. Jerzego Popiełuszkę, duszpasterza ludzi pracy i kapelana "Solidarności".

Jego comiesięczne msze za ojczyznę gromadziły tłumy wiernych. Propagandyści reĹźimu gen. Jaruzelskiego nazywali je "seansami nienawiści" i uznawali za bezprawne wiece polityczne. 

Ks. Jerzy Popiełuszko został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie uczestniczyły setki tysięcy ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

 

ks jerzy popieluszko 1983 r

 

Głównym punktem obchodów 35. rocznicy śmierci kapelana „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki będzie msza św. W jej trakcie odbędzie się poświęcenie kaplicy z udostępnionymi relikwiami sutanny będącej świadectwem męczeńskiej śmierci błogosławionego. Msza św. odbędzie się w sanktuarium św. Stanisława Kostki o godz. 18.00. Uroczystej liturgii będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W trakcie mszy odbędzie się poświęcenie kaplicy z udostępnionymi relikwiami sutanny będącej świadectwem męczeńskiej śmierci błogosławionego. Mszę zakończy modlitwa o kanonizację kapłana oraz złoĹźenie wieńców przy jego grobie.


W niedzielę 20 paĹşdziernika, od 10 do 16, muzeum księdza Jerzego Popiełuszki znajdujące się na terenie parafii św. Stanisława Kostki, zaprasza do uczestnictwa w rodzinnej grze miejskiej „Zło dobrem zwyciężaj”. W czterech punktach Warszawy znajdą się stanowiska, w których będzie moĹźna poznać mało znane fakty z Ĺźycia księdza Jerzego Popiełuszki.

 

Stworzona została takĹźe nowoczesna, narracyjna strona internetowa (www.muzeumkspopieluszki.pl), zawierająca 53 dĹşwiękowe wypowiedzi i 17 filmów z rejestracją świadków Ĺźycia księdza Popiełuszki oraz liczne zdjęcia i skany dokumentów. Pierwszy raz w historii prezentowany jest tam zbiór nagrań wszystkich homilii z mszy za ojczyznę odprawianych za Ĺźycia księdza Jerzego Popiełuszki oraz nagrania rejestrujące ostatnie jego publiczne wystąpienia w Bydgoszczy 19 X 1984 r.

Organizowany jest teĹź ogólnopolski konkurs literacki „Dobrem zwyciężaj”, przeznaczony dla uczniów liceów. Patronat honorowy nad konkursem sprawują: kard. Kazimierz Nycz, minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i aktor Adam Woronowicz. Partnerem przedsięwzięcia jest IPN, który przygotował lekcję historii dla licealistów, opartą na faktach z Ĺźycia ks. Jerzego Popiełuszki.

Ĺšródło: PAP