W sobotę - 10 września 2016 roku – juĹź po raz 14., do Sanktuarium BoĹźego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybyli Kolejarze na Ogólnopolską Pielgrzymkę, której Organizatorami są: Ogólnopolskie Duszpasterstwo Kolejarzy, Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich, Związki Zawodowe oraz kierownictwa jednostek organizacyjnych z terenu Małopolski.

Myślą przewodnią tegorocznej pielgrzymki były słowa „Z Janem Pawłem II do Zdroju Miłosierdzia”. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Parlamentu i Rządu RP oraz Instytucji Centralnych w osobach Senatora Stanisława Koguta, Ministra Infrastruktury i Budownictwa Andrzeja Adamczyka, Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego Ignacego Góry.

Cieszy znaczny wzrost frekwencji w stosunku do lat ubiegłych, a z wielką przyjemnością odnotowujemy zwłaszcza uczestnictwo w pielgrzymce Prezesa Zarządu PKP CARGO S.A. Macieja Libiszewskiego i Członka Zarządu Zenona Kozendry wraz z rodzinami.

DSCF6521

Obecny był Prezes PKP S.A. Mirosław Pawłowski oraz szefowie i członkowie zarządów spółek kolejowych, kierownictwa kolejowych zakładów pracy, przedstawiciele związków zawodowych w tym Przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” Wojciech Grzeszek, a takĹźe rzesza kolejarzy, emerytów i rencistów z rodzinami. Jak zawsze, w pielgrzymce uczestniczyły liczne poczty sztandarowe oraz orkiestra kolejowa z Domu Kultury Kolejarza w Krakowie. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Akademicki Chór Organum.

Pielgrzymka rozpoczęła się w Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie kolejarze przeszli przez Bramę Miłosierdzia oraz modlili się przy relikwiach PapieĹźa. RozwaĹźając nauczanie Jana Pawła II, przeszli drogą miłosierdzia do Sanktuarium w Łagiewnikach, gdzie uczestniczyli w naboĹźeństwie Drogi KrzyĹźowej. W samo południe, w Sanktuarium BoĹźego Miłosierdzia rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, którą pod przewodnictwem ks. bp Grzegorza Rysia koncelebrowali m.in.: Krajowy Duszpasterz Kolejarzy ks. Eugeniusz Zarębiński, Moderator Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich ks. Ryszard Marciniak oraz Duszpasterze Kolejarzy z z licznych ośrodków kolejowych w Polsce.

W imieniu gospodarzy, kolejarzy przywitał ks. Aleksander Wójtowicz, wicerektor Sanktuarium. W homilii ks. bp Grzegorz Ryś wyraził podziękowanie braci kolejarskiej: -Dziękuję za Waszą pracę codzienną, która słuĹźy tak wielu ludziom, którzy podejmują podróĹźe nie tylko dlatego Ĺźe lubią jeĹşdzić, ale dlatego, Ĺźe pracują, wykonują waĹźne zadania. Wasza posługa jest niezwykle istotna. Dziękuję takĹźe za trud, jaki chcieliście podjąć w ostatnich dwóch tygodniach lipca, aby ludzie z całego świata mogli się poruszać po całej Polsce, ale teĹź dotrzeć do Krakowa. Ta wasza praca w tym wyjątkowym czasie była wielka. Za to dziękuję w imieniu Kościoła Krakowskiego. Bardzo Wam dziękuję. Zwracając się do kolejarzy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej zauwaĹźył: - Przyjechaliście tutaj zanurzyć się w miłosierdziu. Przeszliście przez Bramę Miłosierdzia i przez nią stąd wyjdziecie. Z czym? Z BoĹźym Miłosierdziem – mówił i dodał: - Bez miłosierdzia nie zrobicie ani kroku.

W czasie uroczystości kolejarze zawierzyli siebie i swoje rodziny BoĹźemu Miłosierdziu, a akt zawierzenia odczytał ks. Ryszard Marciniak. Na zakończenie, szef KSKP Józef Dąbrowski podziękował ks. bp Grzegorzowi Rysiowi za słowa skierowane do pielgrzymów w homilii, zapraszając jednocześnie wszystkich jej uczestników do udziału w następnej, XV Pielgrzymce Kolejarzy w 2017 roku.

Tekst: K. Cieślak

Foto: P. Jamróz